Polski Ład a kasy fiskalne

Od 1 stycznia 2022 roku Polski Ład zmienił wiele dziedzin podatkowych w naszym kraju. Jednym z założeń stał się obowiązek umożliwienia klientom indywidualnym płatności bezgotówkowej. Nie zawsze oznacza to konieczność wymiany kasy fiskalnej i montażu terminali płatniczych, jednak to najlepsze rozwiązanie. Kto jest zobowiązany do udostępnienia płatności bezgotówkowej i czym jest instrument płatniczy?

Kasy fiskalne 2022 - jakie zmiany wprowadził Polski Ład?

Nowy Polski Ład to największa reforma podatkowa od lat, która zawitała do nas wraz z nastaniem nowego 2022 roku. Nie przez wszystkich witana jest z entuzjazmem, na co wpływa między innymi krótki czas pozostawiony podatnikom na wdrożenie zmian. Przepisy zmieniają sporo w podatkach, co odczuwają głównie mali i średni przedsiębiorcy. Jednak firmy działające w branży usługowej i handlowej odczują nie tylko większe problemy z rozliczeniem podatków, ale także inne założenia reformy.

Bezpośrednia zmiana, trafiająca w firmy zajmujące się sprzedażą detaliczną i usługami na rzecz indywidualnych osób, dotyczy płatności bezgotówkowej. Każda z nich ma obowiązek stworzenia możliwości płacenia bezgotówkowego za oferowane produkty i usługi. W myśl Prawa Przedsiębiorców art. 19a obowiązek obejmuje wszystkich przedsiębiorców, którzy są zobligowani do posiadania i rozliczania się za pomocą kasy fiskalnej. Przepisy weszły w życie od 1 stycznia, zatem odpowiedni instrument płatniczy już powinien być dostępny w firmach.

Warto dodać, że Polski Ład trafia w przedsiębiorców nie tylko poprzez ten obowiązek. Do systemu płatności bezgotówkowej muszą być podłączone wszystkie kasy fiskalne online, czyli połączone stale z Centralnym Repozytorium Kas. Kasy fiskalne w 2022 roku muszą zostać zintegrowane z terminalami płatniczymi i podłączone do tego systemu najpóźniej 1 lipca (planowane przesunięcie terminu na rok 2025).

Grupa zwolnioną z nowych przepisów są przedsiębiorcy niezobowiązani do stosowania kas fiskalnych. Wszystkie warunki, które muszą spełniać takie firmy, są wskazane w ustawie o VAT. Chodzi o jednostki, które ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, a także niewielki obrót, nie muszą też instalować odpowiednich kas fiskalnych.

Jakie nowe obowiązki mają przedsiębiorcy?

Nowy obowiązek zmusza przedsiębiorców do zorganizowania nowoczesnego systemu przyjmowania płatności. Przepisy zawarte w założeniach Polskiego Ładu wymagają przygotowania odpowiednich instrumentów płatniczych nie tylko w siedzibie przedsiębiorstwa. Płatność bezgotówkowa musi być dostępna we wszystkich miejscach, gdzie świadczone są usługi czy prowadzona jest sprzedaż. Co to oznacza?

Zintegrowane z terminalem płatniczym kasy fiskalne w 2022 roku muszą pojawić się choćby w restauracjach prowadzących działalność zamiejscową. Takie narzędzia do pobierania opłat muszą mieć osoby obsługujące ogródki piwne czy zajmujące się sprzedażą na festynach. Ponadto konieczne będzie udostępnienie płatności w miejscu świadczenia usług transportowych, a zatem w autobusach, czy samochodach firm przewozowych.

Czy konieczny jest zakup terminala płatniczego do firmy?

Naturalną metodą dokonywania płatności bezgotówkowej wydaje się terminal płatniczy. Jednak przeglądając wszystkie przepisy Polskiego Ładu, próżno szukać w nich tego sformułowania. Żaden z podpunktów nie nakłada obowiązku zakupu i integrowania takiego urządzenia z kasą fiskalną. Pojawia się jednak pojęcie instrumentu płatniczego, który umożliwia dokonanie płatności bezgotówkowej. O co chodzi?

Instrument płatniczy to każde narzędzie, które pozwala na przeprowadzenie transakcji przelewem na konto. Może to być tradycyjny szybki przelew, który księguje się natychmiast po wykonaniu transakcji. Bardzo powszechny staje się BLIK, czyli płatność z wykorzystaniem telefonu z zainstalowaną aplikacją banku. Z pewnością wiele innych narzędzi pojawi się niebawem, co poszerzy zakres funkcjonowania pojęcia instrumentu płatniczego.

Warto jednak zaznaczyć, że tradycyjny terminal płatniczy jest najbardziej wygodny dla płatników, a także osób obsługujących go. Niewielkie urządzenie można umieścić w saszetce pracownika restauracji czy schowku samochodu transportowego. Sporą popularnością cieszy się kasa fiskalna z terminalem, gdzie poza możliwością dokonania płatności kartą, od razu drukowany jest paragon fiskalny. Tego typu kasę można łatwo zintegrować z CPK, dlatego będzie spełniała też pozostałe założenia Polskiego Ładu dla kas fiskalnych w 2022 roku.

Kasy fiskalne w 2022 roku posiadają już niemal wszystkie firmy handlowe i usługowe współpracujące z klientami indywidualnymi. Nowe obowiązki w wielu firmach nie zmieniają zatem wiele i dotychczasowe urządzenia z łatwością można zintegrować z terminalami płatniczymi. W pozostałych przedsiębiorstwa trzeba dobrze rozważyć wprowadzenie do firmy takiego urządzenia, które może okazać się atrakcyjne dla klientów z reguły wybierających właśnie płatności bezgotówkowe.

AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA