Czytniki kodów kreskowych – ich parametry oraz funkcje

Kody kreskowe znajdują się obecnie na niemal każdym produkcie. Bez względu na to czy kupujemy buty, chleb czy drogi sprzęt audio, towar jest opatrzony (na metce, etykiecie lub pudełku) opisującym go kodem. Mimo iż dla przeciętnego człowieka stanowi jedynie szereg kresek, komputer jest w stanie odczytać z niego nazwę produktu, jego cenę, producenta, wagę, a nawet kraj pochodzenia.

Z powodu powszechności kodów kreskowych, standardowym wyposażeniem sklepów są dziś ich czytniki. Odszyfrowują one zakodowane informacje, usprawniając tym samym cały proces handlu detalicznego (od wykładania towaru na półki po jego sprzedaż klientowi).

Rodzaje czytników

Czytniki kodów kreskowych są stosunkowo nowymi urządzeniami, a mimo to zdążyły na stałe zrewolucjonizować handel. Ich podstawową funkcję stanowi odczyt i rozszyfrowanie zapisanych za pomocą kodu kreskowego informacji, a następnie przesłanie ich do komputera.

Ze względu na mobilność, czytniki kodów kreskowych takie możemy podzielić na kilka grup:

  • Skanery stacjonarne – duże i nieporęczne urządzenia, spotykane zazwyczaj w supermarketach. Są one połączone do komputera za pomocą przewodu.

  • Skanery bezprzewodowe – zdalnie (np. drogą radiową) przesyłają do komputera dane o przeskanowanych produktach.

  • Skanery przenośne – tzw. kolektory danych. Wykorzystuje się je przede wszystkim w magazynach, gdzie liczy się szybkie zbieranie danych.

Jaki skaner wybrać?

Jeśli planujemy zaopatrzyć się w tego typu czytnik, musimy wziąć pod rozwagę kilka podstawowych rzeczy:

  • Najważniejsze jest oczywiście miejsce, w którym będzie on wykorzystywany. Skaner stacjonarny, mimo iż idealnie nadaje się do sklepu samoobsługowego, nie znajdzie raczej zastosowania w magazynie (i na odwrót).

  • Kolejny czynnik stanowi szybkość skanowania – im niższa jest określająca ją wartość, tym sprawniej będzie przebiegało odczytywanie kodów.

  • Odwrotnie jest w przypadku zasięgu – większa wartość oznacza możliwość skanowania z dalszej odległości.

  • Czułość czytnika określa jak sprawnie jest on w stanie skanować wyblakłe i zatarte kody kreskowe.

  • Gwarancja udzielana przez producenta – im dłuższy jest jej okres tym lepiej dla nas. Oznacza to bowiem żywotny i bezawaryjny sprzęt, który samoistnie szybko się raczej nie zepsuje.

Producenci czytników

Jak wspomnieliśmy wcześniej, czytniki kodów kreskowych są stosunkowo nowym urządzeniem. Jednakże, ze względu na ich duże zapotrzebowanie, producentów tego rodzaju sprzętu nie brakuje. Wiodącymi markami obecnymi na rynku są: Honeywell, HHP, Argox, Motorola oraz Elzab. Godne polecenia są zwłaszcza urządzenia tej pierwszej firmy – wytrzymałe, niezawodne i bardzo czułe, gwarantują długotrwałą pracę na wysokim poziomie.

Podsumowanie

Sam zakup czytnika kodów kreskowych jest prosty, ale jego wybór już nie. Zastanówmy się nad wymaganiami, które musi spełniać skaner oraz weźmy pod uwagę miejsce i przewidywane natężenie pracy. Gdy określimy nasze potrzeby, zapoznajmy się z ofertą renomowanych producentów. Na rynku jest wiele tanich zamienników, nie gwarantują one jednak ani wysokiej jakości, ani żywotności.

AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA