Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym i u wulkanizatora

Nowe przepisy wymuszają na właścicielach warsztatów mechanicznych stosowanie kas fiskalnych. Dla przedsiębiorców niemających wcześniej styczności z takimi urządzeniami wybór pierwszej kasy może być utrapieniem. Podpowiadamy, jakie cechy powinna mieć kasa fiskalna i które z nich wybrać do warsztatu.

Kasa fiskalna online dla branży mechanicznej - obowiązek przedsiębiorcy

Od kilku lat kolejne branże związane z usługami stają przed koniecznością wyposażenia swojej firmy w kasy fiskalnej online. Urządzenia potwierdzające przeprowadzenie usługi lub wykonanie pracy są obowiązkowe już między innymi w branży hotelarskiej, beauty, fitness, a także mechanicznej. Od początku 2020 roku istnieje obowiązek wyposażenia warsztatów mechaniki samochodowej i wulkanizatorów w odpowiednie kasy fiskalne. Z ich pomocą należy księgować sprzedaż dla osób fizycznych. Co ważne, obowiązkowi nie podlegają niewielkie warsztaty, w których roczny obrót nie przekracza 20 tysięcy złotych.

Jakie cechy powinna mieć kasa fiskalna w warsztacie samochodowym?

Warsztat samochodowy to miejsce, w którym wykonywane są trudne prace ręczne. Powszechne jest zabrudzenie dłoni pracowników płynami eksploatacyjnymi samochodu, zużytym olejem czy tym wszystkim razem, dodatkowo zmieszanym z wiórami metalowymi, kurzem i pyłem. Dlatego kasa fiskalna w takim miejscu powinna być przede wszystkim trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. Dotyczy to również warsztatów lub stacji kontroli pojazdów, gdzie jest wydzielona część biurowa. Nikomu raczej nie przyjdzie do głowy, żeby zmieniać ubiór za każdym razem, kiedy będzie wchodził do takiego pomieszczenia wprost z warsztatu.

W przypadku kasy fiskalnej online warto zwrócić uwagę także na takie parametry jak duża baza PLU czy możliwość naliczania rabatów. Skąd takie funkcje? Poza standardowym wykonywaniem usług często w warsztatach prowadzona jest sprzedaż olejów, części i akcesoriów do samochodu. Niejednokrotnie zakupione części znajdują się na stanie magazynowym warsztatu i znikają z niego dopiero po wykonaniu usługi. Wówczas w rozliczeniu nie trzeba podawać jedynie usługi, ale także sprzedaż części z obniżoną marżą. Oczywiście kasa fiskalna online musi być podłączona do internetu, żeby mogła komunikować się z CRK.

Kasa fiskalna u wulkanizatora - najważniejsze funkcje

Zakład wulkanizacyjny działa na podobnych zasadach jak mechanika pojazdowa i są tu podobne warunki pracy. W warsztacie także musisz zastanowić się nad urządzeniem, które będzie odporne na uszkodzenia, zabrudzenie, a także na ewentualny upadek. Samodzielne zakłady wulkanizacyjne często nie mają dodatkowej przestrzeni biurowej, gdzie można by było stworzyć stanowisko kasowe, dlatego zastanów się nad niewielkim wielofunkcyjnym urządzeniem, jakim jest kasa fiskalna z terminalem.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, kasa fiskalna w zakładzie wulkanizacyjnym nie musi mieć wielkiej bazy PLU, ponieważ większość usług mieści się na standardowym cenniku przy drzwiach. Ważniejsza jest łatwa obsługa i możliwość ustawienia skrótów klawiszowych do odnalezienia danej pozycji.

Propozycje kas dla branży mechanicznej

W zasadzie każda niewielka kasa pochodząca od sprawdzonego producenta może być stosowana w zakładach mechanicznych i wulkanizacyjnych. Takie urządzenia nie tylko są funkcjonalne i pozwolą na naliczanie rabatów czy sprzedaż. To także produkty bardzo trwałe, które dobrze zniosą trudy prac warsztatowych.

Do najczęściej polecanych urządzeń dla branży mechanicznej należy kasa fiskalna ELZAB Mini. Urządzenie ma niewielkie gabaryty, jest bardzo proste w obsłudze i łatwe w utrzymaniu czystości. Kasa fiskalna online ma gniazdo na przewód telekomunikacyjny i wbudowaną drukarkę, dlatego nie trzeba dostawiać do niej innych akcesoriów.

Jeszcze mniejsze gabaryty ma kasa fiskalna Posnet Ergo Online, która również zdaje egzamin w wielu warsztatach mechanicznych. Przy jej tworzeniu spory nacisk położono na odporność na wilgoć, zabrudzenia, a także upadek czy wstrząs. W kasie można zaprogramować 27 skrótów klawiszowych, dzięki czemu można łatwo nabić podstawowe usługi i produkty. Standardem jest też połączenie z CRK, dzięki czemu urządzenie spełnia wszystkie wymagania takich kas.

Na koniec jeszcze warto wrócić do wspomnianej kasy fiskalnej z terminalem. Fiskalny terminal płatniczy POSPAY Online to najmniejsze na rynku urządzenie, które łączy w sobie cechy kasy fiskalnej, drukarki i terminala płatniczego. Może to być spore ułatwienie przy przyjmowaniu opłat za usługi i towary, a możliwość sprawnej płatności kartą w efekcie ponownie przyciągnie do warsztatu zadowolonych klientów.

Jeśli nadal nie wiesz, która kasa fiskalna będzie odpowiednia w Twoim warsztacie mechanicznym, może skontaktować się ze sklepem fiscash.com.pl. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie. Nawet jeśli produkt nie okaże się trafiony w stu procentach, kasa i tak będzie funkcjonalna, a Ty będziesz wiedział, na jakie cechy zwrócić uwagę przy kolejnym zakupie.

AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA