Kasa fiskalna czy drukarka? Poradnik - FisCash - Warszawa

Każdy, kto kiedykolwiek otwierał placówkę handlową, stał przed trudnym wyborem – kasa fiskalna czy drukarka fiskalna?

Dzieląc się swoim 16-letnim doświadczeniem, spróbujemy pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Kasa fiskalna

Jest to urządzenie w pełni niezależne, może pracować samodzielnie. Programujemy w niej  nagłówek, stawki podatku VAT, towary zgodnie z życzeniem klienta i jest to jedyny warunek konieczny do prawidłowego działania urządzenia. Jest oczywiście również możliwość stworzenia rozbudowanego systemu sprzedaży w oparciu niektóre modele kas fiskalnych. Podłączenie czytnika kodów kreskowych umożliwi nam szczegółową identyfikację towarów, czy  prowadzenie przez kasę stanów magazynowych. Jednak w takim przypadku musimy liczyć się z koniecznością stałego nadzoru nad prawidłowością bazy w kasie , np. kontrola cen, wprowadzanie do bazy nowości przed wystawieniem towaru na półki, itp. Każdy model kasy ma swoje dedykowane grupy podatników i to determinuje możliwości danego modelu. Jednak obecnie do większości tego rodzaju urządzeń można podłączyć komputer, wagę elektroniczną, czytnik kodów kreskowych.

Drukarka fiskalna

To z kolei urządzenie, które nie może pracować samodzielnie. Do prawidłowego funkcjonowania konieczne jest podłączenie drukarki do komputera. Sprzedaż prowadzi się z pozycji komputera, wykorzystując stosowne oprogramowanie. Najpopularniejsze obecnie oprogramowanie dla małych i średnich firm tzw. „z półki” to: Small Business firmy Symplex, Subiekt GT firmy Insert, czy WF-Mag firmy Asseco.  Wystawiamy dokument sprzedaży w programie, a paragon czy faktura VAT drukuje się automatycznie na drukarce fiskalnej. W takim przypadku również konieczna jest stała kontrola bazy danych, tyle że tym razem w programie sprzedażowym. Z pozycji drukarki drukować można jedynie raporty.

Zatem, podejmując decyzję, należy pamiętać, iż:

  1. W razie awarii komputera nie będzie można prowadzić sprzedaży na drukarce fiskalnej.
  2. Drukarka fiskalna jest najlepszym rozwiązaniem w placówkach o dużym natężeniu ruchu, o bardzo bogatym asortymencie.
  3. Większość obecnie dostępnych drukarek fiskalnych umożliwia wydruk faktury VAT.
  4. Występują drukarki fiskalne umożliwiające bezprzewodową komunikację z komputerem (przy wykorzystaniu adaptera Bluetooth), np.: Posnet Temo HS EJ.
  5. Kasa fiskalna sprawdzi się w małych i średnich placówkach handlowych i usługowych, gdzie nie zależy nam na utrzymywaniu stanów magazynowych.

Nadal masz wątpliwości? Służymy radą – zadzwoń! 0-22 788-58-17 lub 0-606-699-865

Zespół Fis Cash

AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA