Drukarka fiskalna a kasa fiskalna

Założenie własnego biznesu często może wymagać od nas wyposażenia się w urządzenia fiskalne. Szczególnie dotyczy to firm, które będą zajmowały się obsługą klienta detalicznego. Warto dobrać takie urządzenia, których funkcje najlepiej sprawdzą się w danym biznesie. Dla osób słabo orientujących się w tej tematyce wybór urządzenia może być skomplikowany. Dlatego podpowiadamy, czym różni się kasa fiskalna od drukarki fiskalnej. 

Podstawowe różnice pomiędzy urządzeniami

Przez niektórych przedsiębiorców pojęcia kasa fiskalna i drukarka fiskalna stosowane są często naprzemiennie. Tymczasem mimo wielu podobieństw, te urządzenia pełnią różne funkcje w rozliczeniu fiskalnym. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że kasa fiskalna to urządzenie, które może samodzielnie prowadzić rozliczenia. Wykorzystywana jest do tworzenia i drukowania paragonów, a także zapisywania szeregu transakcji w pamięci. 
Tymczasem drukarka fiskalna jest jedynie urządzeniem zewnętrznym, które wykorzystuje się do drukowania paragonów lub innych dokumentów fiskalnych. W związku z tym nie może samodzielnie funkcjonować i wymaga wsparcia komputera z systemem kasowym. 

Kasa fiskalna - kiedy będzie potrzebna?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej spada na niemal wszystkie firmy związanych z handlem i usługami. Kasa fiskalna ma za zadanie księgowanie transakcji sprzedaży lub potwierdzanie wykonania usług za pomocą dokumentów fiskalnych. Co więcej, w świetle nowych przepisów kasy muszą posiadać możliwość łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas, gdzie przekazywane są informacje dotyczące sprzedaży.
W mniejszych przedsiębiorstwach, często sama kasa fiskalna z wbudowanym mechanizmem drukującym jest wystarczająca. Po zakupie urządzenia będzie nas czekała żmudna praca, polegająca na wprowadzeniu informacji o produktach, wysokości podatku i ustaleniu kodów PLU. Odpowiednio przeprowadzone prace sprawią, że później drukowanie paragonów czy rozliczeń będzie już bardzo łatwe. Przed wyborem rozmiaru i charakteru urządzenia, warto dokładnie przeanalizować rodzaj pracy i miejsce, w którym stanie sprzęt.
Często przy prowadzeniu niewielkiego biznesu polegającego na handlu lub usługach wystarczą przenośne urządzenia. W tym wypadku może przydać się Kasa fiskalna Posnet Mobile Online. To najmniejsza przenośna kasa na rynku w wersji online. Bywa wykorzystywana w sklepach internetowych, gdzie przy sprzedaży paragon jest dołączany do przesyłki. Urządzenie doskonale funkcjonuje także w firmach usługowych czy serwisowych. Może zabrać ją ze sobą kosmetyczka, która odwiedza klientów czy osoba udzielająca korepetycji w domu ucznia a nawet lekarz na wizytę domową. Sprawdza się także na płatnych parkingach, ogródkach piwnych czy przychodniach lekarskich.

Drukarka fiskalna - inny wymiar biznesu

Kasa fiskalna jest urządzeniem wygodnym i często bardzo prostym w obsłudze. Może się jednak okazać, że nasz biznes zacznie się rozwijać i funkcje kasy fiskalnej przestaną już być wystarczające. Wówczas trzeba poszukać innego rozwiązania, w którym drukarka fiskalna zajdzie dla siebie miejsce. 
Podstawowe problemy zaczną się już w przypadku potrzeby wystawienia faktury za usługi. Początkowo można wykorzystywać do tego program online lub korzystać z darmowych programów. Jest to jednak bardzo uciążliwe i przy większej ilości faktur może znacznie pogorszyć płynność fiskalizacji. Dlatego potrzebny będzie system sprzedaży, którego urządzeniem zewnętrznym stanie się drukarka fiskalna.
Program do prowadzenia sprzedaży to kolejny etap w większości biznesów. Kasa fiskalna nie ma możliwości analizy sprzedaży i sytuacji finansowej firmy. Drukując na niej paragon, sprzedawca nie jest też pewien, czy stan magazynowy pozwala na jego wystawienie, co może powodować problemy księgowe. Kłopot może pojawić się także w przypadku chęci stworzenia systemów promocji czy prowadzenia głównie sprzedaży na fakturę VAT. Wówczas warto wybrać nieco droższą opcję komputera z dobrym programem handlowo – magazynowym do prowadzenia sprzedaży i sprawną drukarką fiskalną.
Bardzo szybkim i uniwersalnym urządzeniem jest Drukarka fiskalna Posnet Thermal XL2 Online. Wyposażona jest w cyfrowy wyświetlacz, co sprawdzi się w punktach handlowych i usługowych. Urządzenie można wyposażyć w obszerne rolki kasowe, co pozwala na wykorzystanie ich nawet w miejscach o sporym ruchu. Drukarkę można wykorzystać do tworzenia paragonów, faktur VAT lub innych druków o charakterze nie fiskalnym. Zapamiętuje do 250 tysięcy kodów PLU, dlatego sprawdza się także w marketach czy na stacjach benzynowych. 
Jak widać, drukarka fiskalna i kasa fiskalna to urządzenia, które mają za zadanie rozliczanie sprzedaży towarów i usług oraz naliczanie podatku. W wielu przedsiębiorstwach funkcjonują oba, a ich właściwości wykorzystywane są w różnych gałęziach działalności. Niezależnie od tego, które urządzenie zostanie ostatecznie przez nas wybrane, warto dobrze i sumiennie przeanalizować jego funkcjonalność. Właśnie ta cecha jest najbardziej wymagana przy wszystkich urządzeniach fiskalnych. 
 
AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA