Rodzaje kas fiskalnych

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą (bez względu na to czy świadczy usługi czy zajmuje się handlem) musi posiadać własną kasę fiskalną. Mało tego – obowiązek ich stosowania rozszerza się w ostatnich latach na coraz większą liczbę grup zawodowych. Kasa fiskalna stanowi także ogromne ułatwienie, zwłaszcza gdy prowadzimy działalność handlową/usługową o dużym obrocie. Usprawnia ona pracę sprzedawcy i gwarantuje przejrzystość rachunkową.

W niniejszym artykule spróbujemy scharakteryzować poszczególne rodzaje kas fiskalnych, dzięki czemu każdy czytelnik będzie w stanie stwierdzić które najlepiej odpowiadają jego potrzebom.

Różne kasy – różne zadania

Najważniejszym kryterium, jakie musimy brać pod uwagę podczas wyboru kasy fiskalnej jest oczywiście rodzaj działalności gospodarczej przez nas prowadzonej. Obciążenie pracą jest inne na poszczególnych stanowiskach, różnią się także wymagania stawiane obsługującym je urządzeniom. Kasy fiskalne możemy podzielić na cztery główne grupy:

 1. Kasa jednostanowiskowa

  Zdecydowanie najliczniejsza ze wszystkich stosowanych obecnie kas fiskalnych. Wykorzystywana niemal w każdym sklepie, charakteryzuje się dość dużym rozmiarem oraz wydajnością. Ogromną (choć rzadko wykorzystywaną) zaletę wielu z nich, stanowi możliwość przyłączania do niej różnorakich urządzeń zewnętrznych – skanera kodów kreskowych, wagi, a nawet komputera. Problem stanowi właściwe oprogramowanie – trudne lub wręcz niemożliwe do znalezienia w przypadku niektórych modeli.

 2. Kasa przenośna

  Urządzenie nastawione przede wszystkim na mobilność. Niewielkie, kompaktowe, wielofunkcyjne i odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne stanowi idealne narzędzie do handlu obnośnego (choć nie tylko). Jej wadą jest niski komfort użytkowania w przypadku dużego obrotu, dlatego nie znajduje zastosowania w niektórych placówkach (np. hipermarkety). Dodatkowym atutem kas przenośnych jest wbudowany akumulator zapewniający działanie pomimo braku zewnętrznego zasilania oraz stabilizator rolek papieru.

 3. Kasa systemowa

  Rozwiązanie skierowane przede wszystkim do dużych sklepów, gdzie pracują w sieci z innymi kasami oraz komputerem. Podobnie jak kasy jednostanowiskowe, oferują możliwość przyłączania urządzeń pomocniczych (czytnik kodów kreskowych, waga, itp.), jednak są z nimi znacznie bardziej kompatybilne.

 4. Kasa komputerowa

  Urządzenie nowej generacji, idealnie łączy funkcje komputera oraz drukarki fiskalnej. Wyposażone w monitor i wykorzystujące dedykowany program magazynowy, oferuje możliwości nieosiągalne dla tradycyjnych kas. Tak jak one, posiada możliwość przyłączania urządzeń zewnętrznych.

Zanim zakupimy kasę fiskalną...

Przed zakupem kasy należy określić potrzeby oraz ocenić średni obrót, jakiego oczekujemy w ciągu dnia. Sprzedawca trudniący się handlem obnośnym bądź bazarowym postawi raczej na kasę przenośną, z kolei właściciela osiedlowego spożywczaka zainteresuje kasa jednostanowiskowa z dołączonym czytnikiem kodów i wagą.

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kasę rezerwową na wypadek awarii. Pozwoli nam to uniknąć wielogodzinnego paraliżu sklepu i wynikających z niego strat finansowych.

AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA