Najczęstsze problemy z drukarką fiskalną

Drukarka fiskalna online z reguły jest częścią całego systemu sprzedażowego. Od jej sprawności zależy to, czy proces fiskalizacji transakcji przebiegnie szybko i bezproblemowo. Choć dobra drukarka i solidne oprogramowanie są gwarancją wydajnej pracy, czasem mogą przytrafić się awarie. Jak wybrnąć z niektórych sytuacji bez angażowania ekipy serwisantów?

Błędy w komunikacji pomiędzy drukarką fiskalną online a systemem komputerowym

Najczęściej występującym problemem z drukarką fiskalną online jest nieprawidłowa komunikacja pomiędzy urządzeniem a systemem sprzedaży. Przyczyny mogą być różne, co będzie widoczne w innych objawach. Najczęściej błąd w komunikacji można naprawić poprzez zmianę ustawień i skonfigurowanie drukarki fiskalnej. Takie prace mogą być potrzebne szczególnie na początku współpracy nowego urządzenia z systemem. 

Nieco większym problemem może być nagłe przerwanie lub zaburzenie komunikacji. Wówczas najlepszym sposobem będzie odłączenie kabla łączącego drukarkę fiskalną online z komputerem, a następnie przywrócenie konfiguracji urządzenia. W niektórych modelach zdarza się, że drukarka fiskalna wskazuje inny czas, niż system komputerowy. Może to wynikać z tego, że urządzenia aktualizują czas z innych miejsc lub pojawił się błąd w ustawieniach. Jeśli różnice są na poziomie kilku minut, nie będzie to problemem. Jednak przy większych różnicach drukarki należy ręcznie aktualizować za pośrednictwem klawiatury. 

Dość powszechnym problemem jest ten, kiedy drukarka fiskalna online nie przyjmuje paragonów lub je anuluje. Do takich anomalii dochodzi głównie w sytuacjach, kiedy będziesz zmieniał w towarze stawki VAT- wtedy następuje zablokowanie sprzedaży takiego towaru. Przy kilku produktach na jednym anulowanym paragonie rozwiązaniem będzie rozbicie go na kilka pojedynczych paragonów, oddzielne dla każdego produktu. Po odseparowaniu towaru zablokowanego, problem powinno załatwić dokonanie drobnej korekty w nazwie produktu.

Problemy drukarki z papierem do kasy fiskalnej

Częste problemy z drukarkami fiskalnymi online mogą dotyczyć także samego procesu drukowania. Sporo błędów pojawia się w sytuacjach, kiedy papier do kasy fiskalnej się kończy. Jeśli urządzenie zawiesza się z powodu pustej rolki i po wymianie nadal problem nie znika, musisz wyłączyć drukarkę z zasilania. Może się okazać, że paragon wcale się nie wydrukuje i potrzebne jest wykonanie jego kopii. Dlatego zawsze podczas obsługi urządzenia wymieniaj papier do kasy fiskalnej odpowiednio wcześniej i nie czekaj na ostatni moment.

Drukarka fiskalna online i problemy z komunikacją 

Jako operator nie masz wielu narzędzi w ręce na wypadek awarii drukarki fiskalnej online. W zasadzie możesz ograniczyć się jedynie do próby zmiany jej ustawień lub chwilowego odłączenia jej od zasilania i innych urządzeń. Dlatego pomocne może okazać się wsparcie ze strony serwisantów działających zdalnie. Pamiętaj jednak, żeby w konfiguracjach programu sprzedażowego podać numer portu COM do połączenia z drukarką. Zadbaj też o to, żeby połączenie zawsze było prowadzone przez ten sam port, ponieważ przełączenie przewodu do innego portu USB spowoduje utratę komunikacji. 

Wymienione powyżej problemy nie mają na celu udowodnienia, że drukarka fiskalna online jest złym wyborem. Wręcz przeciwnie, same w sobie drukarki są praktycznie bezawaryjne i trudno znaleźć lepszy sposób na fiskalizację transakcji. Awarie mogą wynikać z nieodpowiedniej obsługi czy problemów z komunikacją pomiędzy urządzeniami tworzącymi system kasowy. Dlatego chcąc uniknąć usterek, sięgaj po sprawdzone produkty od znanych dostawców i sprawdź kompatybilność głównie z systemem sprzedażowym.
AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA