Kiedy stosujemy kasy fiskalne? Poradnik - FisCash - Warszawa

Zakup i rejestracja kasy fiskalnej to obecnie obowiązek niemal wszystkich przedsiębiorców prowadzących w Polsce działalność gospodarczą. Każda osoba, która planuje założyć własną firmę, powinna poznać zasady stosowania tego typu urządzenia.

Kto?

Kasy rejestrujące (zwane potocznie fiskalnymi) służą do rejestrowania obrotu oraz podatku jaki należy zapłacić urzędowi skarbowemu. Z jednej strony stanowią ułatwienie (usprawniają pracę, pozwalają zachować przejrzystość finansową), z drugiej zaś stanowią nie lada utrapienie. Kasy fiskalne, z powodu swojego znaczenia, podlegają stosunkowo często zmieniającym się przepisom – nie znając i nie przestrzegając ich narażamy się na kary pieniężne oraz nieprzyjemne sankcje.

Obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej spoczywa na wszystkich podatnikach, którzy sprzedają swoje usługi oraz produkty osobom prywatnym (osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej). Nie dotyczy natomiast osób, które sprzedają na rzecz innych firm.

Kiedy?

Powyższa zasada nie obejmuje jednak wszystkich – istnieją od niej pewne odstępstwa. Zwolnieni z posiadania kasy rejestrującej są przykładowo przedsiębiorcy, których roczny obrót był niższy niż 20 tysięcy zł (dawniej kwota ta wynosiła 40 tysięcy).

Zwolnieni z jej instalacji są również niektórzy przedsiębiorcy, którzy powyższy limit przekroczyli. Wyjątek ten dotyczy m.in. dostawców korzystających z systemów wysyłkowych, osób oferujących usługi telekomunikacyjne czy ubezpieczycieli.

Tanie kasy fiskalne też są dobre

Państwo przyznaje przedsiębiorcom ulgę zakup kasy fiskalnej (do 90% jej wartości netto), jednak nie może ona być wyższa niż 700 zł. Tanie kasy fiskalne nie oznaczają gorszej jakości, ale mając do dyspozycji tak pokaźny rabat powinniśmy rozejrzeć się przede wszystkim za urządzeniem, które będzie najlepiej dopasowane do potrzeb naszej firmy.

Obowiązki fiskalne przedsiębiorcy 

Z tytułu prowadzenia sprzedaży z wykorzystaniem kasy fiskalnej wynikają również konkretne obowiązki. Przedsiębiorca/sprzedawca, który jej używa jest musi:

  • Wydać kupującemu oryginał paragonu,

  • Tworzyć dobowe raporty kończące dzień handlowy oraz miesięczne raporty fiskalne,

  • Przechowywać ww. raporty (przez 5 lat) oraz kopie paragonów (przez 2 lata),

  • Co dwa lata dokonywać przeglądu technicznego kasy (z pomocą profesjonalnego serwisu).

Dobrze dobrana do profilu działalności i zarejestrowana kasa fiskalna gwarantuje transparentność naszych finansów oraz znacząco usprawnia cały proces sprzedaży.

AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA