Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna? Pomagamy w wyborze

Każda osoba, rozpoczynająca w naszym kraju działalność gospodarczą, jest objęta obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. Pojawia się on w momencie uzyskania kwoty 20 tysięcy złotych, jednak niektóre zawody muszą ewidencjonować obrót od momentu rozpoczęcia działalności. Mowa tu przede wszystkim o taksówkarzach oraz sprzedawcach wyrobów tytoniowych i alkoholowych.

Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu istnienia dwóch rodzajów urządzeń rejestrujących. Są one do siebie dość podobne i z tego powodu wielu początkujących sprzedawców myli je ze sobą, kupując w efekcie niewłaściwe urządzenie. Mowa oczywiście o kasie kasie fiskalnej i drukarce fiskalnej. Różniące się często jedynie oznaczeniem przycisków (zwłaszcza w przypadku urządzeń pochodzących od jednego producenta) spełniają inne funkcje, które postaramy się pokrótce opisać w poniższym artykule. Dzięki temu, każda zainteresowana osoba będzie mogła lepiej zrozumieć czym są i do czego służą by następnie wybrać opcję najbardziej optymalną dla prowadzonej przez nią działalności.

Sprzedaż bez pomocy komputera

To największy plus kasy fiskalnej. Stanowi ona oczywisty wybór dla wszystkich osób dopiero zaczynających swoją przygodę z handlem i liczących każdy grosz. W kasie fiskalnej można zaprogramować bazę towarów i usług (tzw. PLU), pozwala ona również wystawiać paragony za pomocą klawiatury. Nie można ich jednak wydrukować – to pierwsza zasadnicza różnica między kasą a drukarką fiskalną.

W miarę rozwoju działalności, kasa fiskalna staje się coraz mniej wydajnym urządzeniem. Większy sklep oznacza większy stan magazynowy, więcej stanowisk i, w konsekwencji, bardziej skomplikowane zarządzanie. W koordynowaniu wydatnie pomaga program komputerowy, jednak większość kas fiskalnych nie oferuje możliwości połączenia z komputerem.

Niezbędne akcesorium

Drukarka fiskalna wymaga wykorzystania komputera. To z jego pomocą prowadzimy sprzedaż i zarządzamy bazą towarów oraz usług. Podłączona do niego drukarka służy jedynie do drukowania paragonów spełniających wymagania Ministerstwa Finansów. Połączenie komputera i drukarki fiskalnej bardzo usprawnia prowadzenie działalności gospodarczej – razem mogą znacznie więcej niż kasa fiskalna, ale rozdzielone nie przydadzą się nam na nic.

Podsumowanie

Jak napisaliśmy powyżej, oba urządzenia spełniają kompletnie inne funkcje. Kasa fiskalna pozwala prowadzić działalność na niewielką skalę, ale powyżej pewnego pułapu staje się po prostu za mało wydajna. Z kolei drukarka fiskalna, sama w sobie, nie jest zbyt przydatna. W połączeniu z odpowiednio zaprogramowanym komputerem, pozwoli natomiast znacznie zwiększyć efektywność naszej placówki.

AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA