Jakie są trendy w dziedzinie kas fiskalnych w 2023 roku?

Kasa fiskalna jest obowiązkowym wyposażaniem praktycznie każdego przedsiębiorcy i mało osób może uniknąć jej stosowania.

Dowiedz się więc, jak wygląda obowiązek kasy fiskalnej 2023 oraz jakie są najnowsze trendy kas fiskalnych 2023. Taka wiedzy pozwoli Ci lepiej planować i rozwijać swój biznes w zgodzie z obowiązującym prawem oraz w sposób konkurencyjny dla innych podobnych graczy rynkowych.

Co zmieniło się w branży kas fiskalnych w ostatnich latach?

W ostatnich latach zarówno prawo dotyczące kas fiskalnych, jak i sama ich postać oraz funkcje przechodzą szybkie zmiany. Obowiązek kasy fiskalnej stopniowo obejmował coraz więcej branż. W 2023 roku pozostaje w mocy wiele wyłączeń takich jak:

 • obsługa rynku nieruchomości – jeśli na wszystkie usługi wystawiana jest faktura;
 • czynności notarialne;
 • usługi ubezpieczeniowe i finansowe;
 • usługi telekomunikacyjne;
 • sprzedaż wysyłkowa – tylko w przypadku dostawy pocztą lub kurierem i przelewie sumy na konto bankowe z informacją, za co dana suma została przelana. W temacie płatności przelewem a kasa fiskalna 2023 rok nie przyniósł żadnych zmian. Pamiętaj także o sprawdzeniu listy towarów, których sprzedaż musi być zarejestrowana na kasie.

Zwolnieniem wciąż objęta jest także działalność, w której ubiegłoroczna sprzedaż nie przekroczyła 20 tysięcy złotych.

Nowością ostatnich lat są także kasy fiskalne online, które cały czas przesyłają dane do Urzędu Skarbowego. Kasy online terminy 2023, które dotyczą przedsiębiorców to całkowity zakaz sprzedaży kas fiskalnych bez funkcji stałego połączenia z urzędem. Jeżeli więc do tej pory w swojej branży mogłeś korzystać z kasy fiskalnej bez tej funkcji, to możesz to czynić dalej, ale każda wymiana kasy – z dowolnego powodu: awarii, zmiany modelu, zapełnienia pamięci – oznacza konieczność przejścia na kasę fiskalną online. O rok dłużej można za to nabyć kasy fiskalne specjalnego przeznaczenia bez funkcji online. Korzystać z nich mogą między innymi taksówkarze, apteki czy składy celne.

Od 1 lutego 2023 roku myjnie samochodowe muszą stosować kasy fiskalne, czyli jedyne dostępne obecnie kasy fiskalne online, niezależnie od wysokości obrotów.

Jakie trendy będą królować w 2023 roku wśród kas fiskalnych?

Wśród przedsiębiorców stosujących najwięcej kas widoczne są pewne trendy kas fiskalnych 2023. Należą do nich właściwie dwa główne nurty, czyli:

 • kasy samoobsługowe;
 • kasy mobilne.

Z pewnością oba te rozwiązania będą zdobywać sobie coraz większe obszary rynku kas fiskalnych. Kasy samoobsługowe już na stałe wpisały się w działanie sklepów wielkopowierzchniowych. Ten trend ulega coraz większemu rozszerzeniu na sklepy średnio powierzchniowe oraz całkiem małe, czyli na przykład convenience store. Tego typu sklepy z najpotrzebniejszymi artykułami codziennego użytku, mogą w ten sposób znacznie zaoszczędzić na pracownikach oraz coraz częściej używają kas samoobsługowych do tego, aby mogły być otwarte w niedziele i święta. Prawo pozwala na pracę pomocniczą w niedzielę i święta w sklepach wszystkich pracowników, o ile nie zajmują się oni sprzedawaniem, tylko innymi czynnościami. Kasy samoobsługowe będą więc z pewnością pojawiać się w coraz większej liczbie miejsc przez kolejne lata.

Kasy mobilne to równie duży trend, który rozwija się w wielu branżach. Naturalnym miejscem stosowania kas fiskalnych mobilnych są takie branże jak:

 • sprzedaż na bazarach, targach;
 • stoiska okazjonalne, targowe;
 • fast-foody zmieniające swoje miejsce postoju – sezon lato-zima czy też food trucki, które mogą się przestawić w każdej chwili, obsługując imprezy sportowe czy artystyczne;
 • wszelkiego rodzaju sprzedaż z dostawą, gdzie płatność jest dokonywana przy odbiorze – pizzerie itp.;
 • miejsca, gdzie kasę mobilną łatwo schować w biurku, a w szczególnych przypadkach można ją zabrać ze sobą – prawnicy, lekarze itp.

Najlepszym przykładem takie urządzenia jest kasoterminal Pospay, który świetnie sprawdzi się we wszystkich powyżej podanych zastosowaniach, jak i wielu innych, jakie mogą być konieczne w Twoim biznesie.

Jakie innowacje technologiczne pojawią się w kasach fiskalnych w 2023 roku?

Największą innowacją, jaka może odmienić kasy fiskalne 2023 roku to właśnie zatwierdzone przez polskie władze kasy fiskalne w postaci oprogramowania, które można zainstalować praktycznie na dowolnym urządzeniu typu smartfon czy tablet. Pierwsza tego typu aplikacja dostała już homologację Głównego Urzędu Miar i jest dostępna dla przedsiębiorców. Obecnie prawo pozwala na wirtualną kasę fiskalną tylko w branżach takich jak:

 • gastronomia;
 • hotelarstwo;
 • obrót węglem.

Jednak spodziewane jest rozszerzanie takiej możliwości na inne branże. Oczywiście pewnym minusem instalowania oprogramowania na smartfonie czy tablecie jest brak drukarki. Właśnie dlatego nie wszyscy przedsiębiorcy będą chcieli z takiego rozwiązania skorzystać pozostający przy mobilnych kasach fiskalnych. Kasa wirtualna może jednak generować e-paragony, które są na przykład wysyłane na maila, co jest absolutnie zgodne z polskim prawem.

Jak wybrać najlepszą kasę fiskalną w 2023 roku?

Kasy fiskalne 2023, jakie można polecić każdemu przedsiębiorcy to na pewno produkty znanych i renomowanych marek. Może to być na przykład kasa fiskalna Posnet, czyli produkt lidera tej branży w Polsce. W ofercie znajdują się kasy, które z pewnością spełnią wymagania każdego biznesu i usprawnią oraz przyśpieszą jego działanie. Najlepsza kasa fiskalna to taka, której użytkowanie będzie najwygodniejsze dla Ciebie, więc tylko Ty wiesz, co sprawdzi się w Twojej sytuacji. Zamów więc kasę fiskalną – jeśli jej potrzebujesz jak najszybciej – lub wymień swoje stare urządzenie na najnowsze zgodne z obecnymi trendami rynkowymi. Sprawdź także kategorię szuflada do kasy fiskalnej, jeśli potrzebujesz wygodnego przechowywania, przyjmowanej od klientów gotówki.

AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA